Tonička Fojtíková ze Žižkovky reprezentovala Liberecký kraj v celostátní přehlídce Dětské recitace ve Svitavách

Toničko, jsi žákyně IV. A a v krajském kole Dětské recitace jsi obsadila 1. místo a postoupila jsi do celostátní přehlídky Dětské recitace ve Svitavách. Kdy a proč jsi začala recitovat?

Recitovat jsem začala v 1. třídě. Líbilo se mi, jak se recituje. Hodně ráda jsem mluvila, tak mi maminka našla básničku. Tak to začalo. Pak jsem měla další a další básničky.

Kolik času ti zabrala příprava letošního textu?

Zpaměti jsem se to naučila asi za tři dny, ale dopilování trvalo hodně dlouho. Na zkoušky jsem chodila do školy už na 7. hodinu ráno. Budík jsem měla na 6:15 a cestou do školy jsem se ještě probouzela. Ale vyplatilo se to!

Jak se ti líbilo v krajském kole?

Líbilo se mi tam, našla jsem si tam dokonce kamarádku, se kterou jsem byla i na celostátní přehlídce ve Svitavách. Tam jsem se skamarádila s holčičkou z Oseku, která měla stejný text jako já.

Jak probíhala celostátní přehlídka?

Byly jsme tam s babičkou. Celý den byl pro recitátory program a ve volných chvílích jsme s babičkou chodily po městě. Ve Svitavách byla dost dobrá cukrárna a zvláštní moc krásná fontána.

Udělují se na celostátní přehlídce i ceny?

To už je jen přehlídka bez umístění, ale každý recitátor dostal hrníček s potiskem Dětská scéna.

Jak hodnotila tvé vystoupení ve Svitavách porota?

Říkali mi, že je na mně poznat, že se mi text líbí a říkám to ráda.

Toničko, prozraď nám, jaká je tvá nejoblíbenější činnost a čím bys chtěla být, až budeš velká?

Ležení, čtení a mluvení. A čím bych chtěla být? Určitě bych chtěla povolání, kde se hodně mluví a gestikuluje. Třeba učitelka nebo herečka.

Toničko, chystáš se recitovat i v příštím školním roce?

Ano! Protože mě to baví a mrzelo by mě, kdybych s tím musela přestat.

Toničko, děkujeme ti za rozhovor a za vzornou reprezentaci školy, Turnova, okresu Semily a Libereckého kraje v celostátní přehlídce. Těšíme se na tvou recitaci v příštím školním roce.