ŠKOLA

 

 

 

Žižkovkast - rozhovor s Mgr. Veronikou Brožkovou

Odkaz na spuštění podkastu na Spotify: ZDE

 

Odkaz na spuštění podkastu na YouTube: ZDE

Paní učitelko, nastoupila jste na naši školu letos v září. Učíte naše prvňáčky v I. C. Kde jste pracovala dříve?

Měla jsem možnost pracovat na více školách, většinou šlo o menší školy vesnického typu v okolí Turnova. Nejdelší čas jsem učila v mašovské škole (přes deset let). Pět let jsem pracovala i v turnovské speciální škole. Mám tedy celkem pestré zkušenosti, které využívám ve své další práci.

Líbí se Vám na naší škole?

Ještě si zvykám na chod velké školy. Postupně poznávám své milé kolegy a kolegyně. Líbí se mi pohádkově vyzdobená školička. Vlastní práce ve třídě s prvňáčky je super, ovšem začátky v 1. třídě bývají pro žáčky i učitele hodně intenzivní. Každopádně si to moc užívám a mám radost z každého našeho pokroku.

Jak jste se k učitelství dostala? Chtěla jste vždycky být učitelkou?

Vzpomínám si, že když jsem se v 8. třídě rozhodovala, lákalo mě více škol, od zdravotnické přes šperkařskou, zahradnickou až po školu pedagogickou. Pro tu jsem se nakonec rozhodla, vystudovala učitelství pro MŠ a hned potom pokračovala ve studiích na učitelství 1. stupně ZŠ.

Máte nějaký učitelský vzor ze svých dětských let?

Ráda vzpomínám na milou paní učitelku Zlatku Vdovičíkovou z 1. stupně přepeřské školy. Kromě toho, že měla pochopení pro naše dětské lumpárny, nás toho i hodně naučila. Z 2. stupně zase vzpomínám třeba na pana učitele Mánka, díky němuž mě začal bavit přírodopis.

Který předmět jste měla na základní škole nejraději?

Na 1. stupni jsem snad ani žádného favorita neměla. Bavilo mě všechno. Do školy jsem chodila ráda. Na 2. stupni mě bavila hlavně čeština, přírodopis a výchovy.

Kdybyste se měla rozhodnout znova, stala byste se zase učitelkou?

Rozhodně ano. Učím už přes dvacet let a práce s dětmi mě stále baví a naplňuje.

Jaké jsou podle Vás dnešní děti?

Myslím, že děti jsou v zásadě stále stejné. Jsou veselé, zvídavé, mají spoustu energie. Co se mění, to je svět kolem nich a ony se mu zkrátka přizpůsobují. Dnešní děti bez problémů ovládají moderní technologie a nebojí se poznávat nové věci. Na druhou stranu mají větší problém se soustředit a naslouchat.

Na co jste jako učitelka hrdá?

Snažím se učit zábavnou formou a vytvořit dětem ve třídě příjemné prostředí, v němž se nám dobře pracuje. Těší mě, když se pak po letech s bývalými žáky setkávám a oni rádi vzpomínají na naše společné roky nebo mi posílají milé pozdravy z prázdnin. Mám radost z jejich studijních i životních úspěchů.

Jak trávíte volný čas? Jaké máte koníčky?

Nejraději vyrážím s rodinou do přírody na procházky a výlety. Jinak mě baví tvoření všeho druhu, zahradničení, aerobic, jóga, ráda si poslechnu rockovou nebo funky muziku.

Co říkáte našim školním obědům?

Podle mých zkušeností jsou průměrné. Poznala jsem i lepší školní kuchyni. Na druhou stranu špatné to tu také není. Každopádně je fajn, že si můžeme vybrat ze dvou jídel.

Jaké jídlo máte nejraději?

Mám ráda zeleninu na všechny způsoby, třeba zapečenou cuketu nebo zeleninové saláty.

Vaříte ráda? Která jídla?

Vařím i peču celkem ráda. Pro rodinu vařím nejčastěji polévky, omáčky a jídla zapečená v troubě, třeba francouzské brambory.

Kterou pohádku jste jako dítě měla nejraději?

Milovala jsem Maxipsa Fíka, Macha s Šebestovou a Káťu a Škubánka. Z knížek byla nejoblíbenější Evička a Monoklíček a pak celý Hrubínův Špalíček veršů a pohádek.

Chodíte ráda na houby?

Ano, často chodíme do lesa, je nám tam fajn. A když si potom přineseme domů houby nebo třeba borůvky, je to ještě bonus navíc.

Máte nějakého domácího mazlíčka? Jakého? Je rozmazlený?

V současné době žádné domácí zvířátko nemáme. Měli jsme dva nalezené kocoury, Kubu a Matěje. Nebyli rozmazlení, jenom trochu mlsní. Myslím, že se u nás měli dobře a prožili spokojený kočičí život.

Jezdila jste jako dítě na tábory? Měla, nebo neměla jste je ráda?

Ráda vzpomínám na zimní tábory v Krkonoších, které se konaly pravidelně o jarních prázdninách. Kromě lyžování jsme si tu užili spoustu zábavy, her a soutěží.

Co považujete za svůj velký životní úspěch?

Za svůj životní úspěch nepovažuji žádný konkrétní čin nebo ocenění, ale to, že jsem měla možnost učit a snad i dobře připravit do života už více než stovku žáků.

Jaká je Vaše oblíbená barva?

Teď si moc užívám barev podzimní přírody. Jinak mám ráda všechny odstíny modré.

Co byste na závěr popřála svým prvňáčkům a co celé naší škole?

Svým prvňáčkům přeji, aby jim vydrželo počáteční nadšení, aby chodili do školy rádi a učení je bavilo. O to se budu snažit samozřejmě i já. Naší škole přeji spokojené žáky i učitele a pohodovou atmosféru pro všechny.

Paní učitelko, děkujeme vám za příjemné povídání.

 

 

 

 

©2023 ZŠ Turnov

Search