Rozhovor s žáky z redakční rady

Karolína Zuzánková

„Koně jsou přátelští, ale člověk by si je neměl přivlastňovat.“

Kájo, co tě vedlo k tomu, že ses do redakční rady Žižkovkastu přihlásila?

Vždy jsem chtěla dělat na škole něco zajímavého a tohle byla výzva, tak proč to nepřijmout.

Chtěla by ses novinařinou zabývat i do budoucnosti? Nebo co bys chtěla dělat?

Novinařinu určitě ne. Po škole bych chtěla jít na veterinu a doufám, že mi to půjde a budu úspěšná.

Kájo, co děláš ve volném čase? Co tě baví?

Ve volném čase ráda hraji na kytaru. Zabývám se tím už tři roky. Ale mým největším koníčkem jsou koně.

Kájo, řekni nám něco o svém koníčku.

Na koni jezdím už čtyři roky. Z naší stáje je krásný výhled na Trosky. Když jsem byla malá, tak jsem se koní bála. Maminka mě poslala na koňský tábor, abych svůj strach překonala, a tam se zrodila moje láska ke koním.

Kájo, jací jsou koně? Jakou mají povahu?

Koně jsou přátelští, ale člověk by si je neměl přivlastňovat.

Je to jen o jízdě na koni? Nebo se o koně musíš i starat?

Jezdectví není jenom jízda na koni. Když přijdu do stáje, tak první musíme koním vykydat boxy, podestlat, dát seno. Poté se koně přivedou z pastvy, vyčistí se, nasedlají se a může se jít jezdit. Většinou jedeme na jízdárnu a občas jedeme i na vyjížďku. Potom, co se vrátíme, musíme koně znovu vyčistit, dát jim seno a vykydat koblížky.

Kájo, kolikrát týdně chodíš do stáje? Tak já jezdím dvakrát, třikrát týdně a někdy si jdu zajezdit o víkendu.

Co bys, Kájo, řekla na konec?

Nejkrásnější je pohled z koňského sedla. A bylo by skvělé mít koně ve volné přírodě.

Kájo, děkujeme ti za rozhovor.

Adam Hanoušek

„Co mě baví na dramaťáku? Vystupování před lidmi a to, že mohu poznávat nové lidi ze školy a komunikovat s nimi.“

Adame, co tě vedlo k tomu se stát členem redakční rady Žižkovkastu?

Tak je to něco, co jsem nikde neviděl a je to nová zkušenost. Nějaké podcasty mám naposlouchané, a proto když se mi tato šance naskytla, bez váhání jsem to vzal.

Adame co děláš ve volném čase?

Ve volném čase samozřejmě hraju nějaké hry, učím se nebo také hraju ping pong.

Hraješ ping pong jenom tak doma, nebo za nějaký klub?

Ping pong hraju za TJ Sokol Turnov.

Máš nějaké další koníčky?

Nevím, jestli je to úplně koníček, ale chodím na kroužek programování v Liberci a také rád chodím na procházky.

Jaký je tvůj nejoblíbenější předmět?

Samozřejmě tělocvik, protože máme super pana učitele Rameše, který je na tělocvik vážně super.

Jak jsme zmiňovali, hraješ ping pong za Turnov. Máš nějaké poháry či medaile?

Ano, doma mám jeden pohár a dvě medaile. Pohár mám za třetí místo ve dvouhře a medaile za třetí ve čtyřhře, ve kterém jsem hrál s dívkou, a první místo za čtyřhru, ve které jsem hrál s klukem. Tyto ceny mám za jeden turnaj, který se pořádal tady v sokolovně v Turnově, nebyl to žádný velký turnaj, ale byl to okresní přebor mladších žáků.

Čemu by ses chtěl věnovat po škole?

Chtěl bych studovat obor IT.

Adame, připravil jsem si pro tebe hodně záludnou otázku. Už se bojíš?

Jo, tak sem s ní.

Kterou pohádku jsi jako malý měl nejraději a proč.

Pohádku? No asi Červený traktůrek. Ten jsem měl hodně rád.

Adame, celá naše redakční rada chodí už druhý rok také do školního dramaťáku. Samozřejmě i ty jsi členem dramaťáku. Jakou roli jsi hrál loni, co budeš hrát letos a co tebe na dramaťáku baví?

Loni jsem hrál Sasíka, letos budu hrát svatého Martina. Co mě baví na dramaťáku? Vystupování před lidmi a to, že mohu poznávat nové lidi ze školy a komunikovat s nimi.

Adame, děkujeme ti za zajímavé povídání.

Já taky děkuji. Ahoj.

Dan Hejduk

„Chtěl bych objevit nějakou exoplanetu a založit na ní civilizaci.“

Dane, co tě vedlo k tomu stát se členem redakční rady Žižkovkastu? Líbí se ti tato práce?

No, tak stejně jako u tebe, Kájo, jsem chtěl vyzkoušet něco nového. Byla to prostě pro mě výzva. A líbí se mi fakt moc.

Dane, jaký je tvůj nejoblíbenější koníček?

Můj nejoblíbenější koníček jsou šachy. Většinou hraju bullet, což je varianta, kde máte na hodinách jednu minutu. Existují ale varianty bullrt, kde je třicet nebo patnáct vteřin na hodinách, ale to už je na mě moc rychlý.

Za jaký šachový klub hraješ?

Hraju za ŠK Zikuda Turnov, ale na žádném turnaji jsem ještě nebyl.

Kdo tě nejvíc inspiruje?

Nejvíce mě inspiruje Magnus Carlsen, je to šachový velmistr. Líbí se mi na něm, že má extrémně opatrný taktiky, můžu trénovat z jeho her.

Jaký je tvůj nejoblíbenější předmět ve škole a proč?

Tak to je určitě matematika a tělocvik. V matematice mě hrozně baví počítat a je hrozně super a při tělocviku se rád proběhnu a zapomenu na všechny ostatní předměty.

Na jakou školu bys chtěl nastoupit po základní škole?

Nevím přesně na jakou, ale chtěl bych na nějakou IT školu.

Dane, jaká je tvoje nejoblíbenější barva?

Moje nejoblíbenější barva je černá

Dane, víme o tobě, že toho víš hodně o počítačích. Co tě přitahuje nejvíce?

Něco vytvářet. Třeba mám hrozně rád programování, kde skoro pořád něco tvoříme.

Dane, stále u sebe nosíš jeden krásně barevný předmět. Prozraď posluchačům, co to je a čím je to pro tebe zajímavé.

To u sebe pořád nosím rubikovku, tedy Rubikovu kostku. Není to taková ta normální, kde jsou tři na tři políčka. Tohle jsou tedy dvě na dvě, je trošku menší. Baví mě to skládat, učit se nějaké nové techniky a být v tom prostě rychlejší.

Dane, kdybys mohl cestovat časem, kam by ses rád podíval a proč?

No, rád bych se podíval na Titanik, nevím proč, ale chtěl bych vidět, jak to přesně bylo.

A kdybychom mohli libovolně cestovat vesmírem, kam by tvůj vesmírný koráb zamířil?

Chtěl bych objevit nějakou exoplanetu a založit na ní civilizaci.

Dane, co popřeješ našim posluchačům?

Ať je tenhle podcast baví a ať nás poslouchají dál.

Děkujeme Danovi za příjemné povídání nejen o vesmíru. Ahoj

I já vám děkuji. Ahoj