Kalendář akcí

Žádné události

Anketa

Indiánský týden

Email Tisk

Prvňáčci se začali učit písmeno "I" a spolu s ním si prožili INDIÁNSKÝ TÝDEN - foto zde.

Třídní učitelky 1. tříd

 

Informace školní jídelny

Email Tisk

Z důvodu nemoci vaří OAHŠ od pondělí 15. 10. 2018 až do odvolání pouze jedno hlavní jídlo. Děkujeme za pochopení.

 

Posvícení na Žižkovce pro budoucí prvňáčky

Email Tisk

Pro velký zájem přidáváme ještě další časy našeho programu:

začínáme: 15:30, 15:45, 16:00, 16:15, 16:30

Přijďte na Žižkovku oslavit posvícení!

   

Seznamovací kurz 6.B

Email Tisk

Stejně jako každý jiný šestý ročník, i 6. B v září strávila týden na seznamovacím kurzu. Protože většina třídy se zná už z prvního stupně, naším hlavním cílem bylo poznat pár nových spolužáků, kteří k nám přišli z céčka. Během seznamovacího týdne se nám podařilo, aby nováčci zapadli do kolektivu. A tak největší úkol v poznávání a seznamování se s žáky čekal na paní učitelku.

Program se nelišil od spolužáků z 6. A, takže jsme také navštívili Dolánky, Nasavrky a přespali jsme v Sedmihorkách. Absolvovali jsme řadu vzdělávacích programů a volné chvíle vyplnili hrami, které nám zábavnou formou pomohly se lépe poznat. Naštěstí nám zářijové počasí přálo. Po celou dobu bylo krásně a slunečno. Takže jsme si ještě o chvíli prodloužili prázdniny před návratem do školy, kde nám nezbývá než se zase pustit do práce.

Mgr. Zuzana Mrázová

Foto zde.

 

Sběrové dny

Email Tisk

Sběr starého papíru proběhne od středy 31. října do pátku 2. listopadu 2018 od 7:00 do 7:45 hod. Vybírá se u vchodu školy směrem k bývalému kinu (kotelně).

Použité baterie se vybírají po celý školní rok ve školní knihovně.

 

Běh číšníků

Email Tisk

V pátek 14. 9. 2018 se naše škola zúčastnila Běhu číšníků, který pořádala Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola v Turnově. Závod se uskutečnil v dopoledních hodinách na náměstí Českého Ráje. Mezi závodníky byli nejenom dobrovolníci z devátých ročníků (9. A – Timon Drahoňovský, Šimon Jedlička a Kristýna Krausová, 9. C – Petra Bušková, Vladimír Šebesta a Lukáš Hájek), kteří sestavili třičlenná družstva, ale také závodníci z řad učitelů (Nicole Tomasová, Jan Rakouš a Pavel Trojan). Našimi konkurenty byly žáci devátých tříd turnovských ZŠ a další týmy ze středních škol. A jak takovýto běh číšníků probíhal?

Samozřejmě nechyběla pípa s NEALKO pivem a typické číšnické vestičky. Abychom to jako závodní číšníci neměli zas tak jednoduché, bylo potřeba překonat několik překážek. Úkolem bylo obléci si vestu, načepovat nealko pivo, položit ho na tác, poté přeběhnout lavičku a proběhnout slalom tak, aby se pivo nevylilo na zem, což nebylo vždy jednoduché. Poté si každý závodník vylosoval číslo objednávky a zapsal její cenu, překonal překážky, svlékl vestu a navlékl ji na svého kolegu, který plnil stejné úkoly. Jako poslední závodník byl vybrán dobrý matematik, aby objednávky (včetně té své) správně sečetl. Pokud by se mu to nepovedlo, byly přidány vteřiny navíc stejně jak za vylití piva. Za učitelský tým jsme s sebou naštěstí měli pana učitele Trojana, který příklad bravurně a bezchybně spočítal.

Sice jsme nevyhráli, ale moc jsme si to užili, zpříjemnili si dopoledne a ochutnali dobré nealko pivo.

Příští rok se zase těšíme.

Mgr. Nicole Tomasová

 

Seznamovací kurz 6. A

Email Tisk

I letošní 6. A měla týden na to, aby se lépe poznala. Pondělí a úterý děti strávily v Sedmihorkách, kde se zúčastnily dvou programů. Tím prvním bylo poznávání stromů v Arboretu Bukovina. Děti musely plnit nejrůznější úkoly, pracovaly ve dvojicích, což přispělo ke vzájemné důvěře. V druhém programu se děti dozvěděly základní informace o sovách, ale i nejrůznější „soví“ zajímavosti. Cílem projektu byla noční výprava do lesa. Nikdo si nesměl svítit na cestu, chvílemi se děti bály, dokonce i vykřikly. Nakonec se vše povedlo, vybraní zástupci přivolali sovy, které na ně zahoukaly. Volné chvíle děti využily k nejrůznějším hrám. Ve středu jsme vyrazili do Domu přírody v Dolánkách, kde děti soutěžily a překvapily dobrými znalostmi Českého ráje. Ve čtvrtek se děti ocitly v dávných dobách, jelikož navštívily keltské oppidum v Nasavrkách. Seznámily se s keltskou kulturou, žitím, kuchyní… Dětem se celý týden moc líbil a my je musíme pochválit za jejich aktivní přístup a zájem.

Ing. Taťána Kohoutová, Mgr. Alena Šritrová

 

Seznamovací kurz 6. C

Email Tisk

A je tu nový školní rok, co přinese, ukáže čas. I žáci šestých tříd se ocitli na počátku nové cesty, neboť druhý stupeň s sebou přináší spoustu změn, navíc je třeba se vzájemně poznat a začít tvořit sehraný tým. Ideální příležitostí je seznamovací kurz.

Naše třída 6. C vyrazila 17. září poznávat krásy Krkonoš. Ubytováni jsme byli na okraji Janských Lázní v Hoffmanově boudě, dobově zařízeném penzionu s kachlovými kamny a vyřezávaným dřevěným nábytkem. Uchvátil nás především pohled na místní turistickou atrakci – Stezku v korunách stromů. Je neuvěřitelné, že tato dřevěná stavba vznikla za pouhých 69 dní. Zavítali jsme i do podzemí, vyzkoušeli si různé adrenalinové překážky, ale tím největším dobrodružstvím byl sjezd na toboganu, který měřil 50 metrů. Před večeří jsme si ještě prohlédli samotné město s překrásnou secesní kolonádou, dokonce jsme ochutnali i místní léčivý pramen.

Druhý den nás čekala Pec pod Sněžkou. Lanovkou jsme se vyvezli na naši nejvyšší horu, Sněžku. Prošli jsme se po vrcholu, snědli si oběd, vyslechli si vyprávění o Krakonošovi a pořídili nezbytné fotografie. Teploměr ukazoval pouhých 7 stupňů, proto jsme příliš neotáleli a vydali se zpět do Pece přes Luční boudu a Výrovku.

Předposlední den byl ve znamení lanovek, nejdříve jsme vyjeli na Černou horu, viděli jsme Černohorské rašeliniště a pomalu postupovali do Velké Úpy. Počasí nám přálo a cesta rychle ubíhala, před námi se náhle objevila sedačková lanovka, která nás vyvezla k chatě Portášky. Naším cílem byla Herní krajina Pecka. Unikátní dřevěné sochy zvířat ukrývají nejrůznější prolézačky, skluzavky, můstky atd. Děti se hravou formou dozvěděly, že se v Krkonoších mohou setkat s rysem, čápem černým, vřetenovkou a dalšími zajímavými živočichy. Před námi však bylo největší lákadlo dnešního dne, tedy bobová dráha v Peci pod Sněžkou. Někomu nestačila jedna jízda, proto se na trať vydal třeba i třikrát, nikdo neřešil, že se přihnala dešťová přeháňka, jízda v dešti je totiž mnohem větším zážitkem než za slunečného počasí.

Náhle tu byl čtvrtek, naposledy jsme nasedli na lanovku Černohorský expres a na jejím konci si zahráli vybíjenou, odvážlivci vyzkoušeli horolezeckou stěnu či přechod po lanech nad zemí. Před námi už byl pouze návrat domů, rozloučili jsme se s naší chatou a vydali se na cestu.

Kurz se vydařil, Krakonoš nám seslal nádherné babí léto a my měli možnost poznat krásy Krkonoš. Tento pobyt však nebyl pouze o cestování a návštěvě krásných míst, ale hlavně o nás. Naučili jsme se pracovat jako tým, při večerních hrách se o sobě dozvěděli mnoho zajímavých informací, společně jsme se smáli, ale i hledali, co máme společné a co nás rozděluje. Seznamovací kurz se skutečně vydařil a byl prvním mezníkem na naší společné cestě druhým stupněm.

Mgr. Lenka Buchtová, tř. učitelka

Foto zde.

 

Ovocný den ve 3.C

Email Tisk

Kolem nás teď dozrává spoustu ovoce, na zahradách sklízíme jablka, hrušky, švestky... Nedalo nám to, abychom si z ovoce něco nevyrobili. Před vařením jsme si povídali o tom, jak je pro nás ovoce důležité a zdravé. Výroba salátů nás moc bavila, paní učitelka nám k tomu napekla vafle a na všem jsme si moc pochutnali.

Žáci 3. C

Foto zde.

 

Vítání prvňáčků

Email Tisk

V pondělí 3. září jsme uvítali na naší škole prvňáčky. Slavnostního přivítání se kromě rodičů a prarodičů zúčastnili mistostarostka Turnova Mgr. Petra Houšková a ředitel školy Mgr. Ivo Filip. Každá třída měla své vlastní motto: 1. A vítala Sluníčkem, 1. B Jsme na jedné lodi a 1. C Držíme spolu.

Přejeme našim prvňáčkům hodně úspěchů, spokojenosti a dobrých kamarádů.

Foto zde.

 

Připravujeme nové webové stránky školy

Email Tisk

Nyní připravujeme nové webové stránky školy, a proto na těchto již nebudou aktualizovány některé části.
Děkujeme za pochopení.

Vedení školy

 

Nový školní rok 2018/19

Email Tisk

Podzimní prázdniny:

pondělí 29. 10. a úterý 30. 10. 2018

Den otevřených dveří pro budoucí šesťáky:

úterý 6. listopadu 2018 od 15:00 hod.

Konzultační den:

úterý 27. listopadu 2018 od 15:00 do 17:30 hod.

 

 

Starosta Turnova přijal delegaci žáků ze Žižkovky

Email Tisk

Deset žáků ze Žižkovky, třeťáky počínaje a osmáky konče, se vypravilo k panu starostovi, aby mu předali své dílo - knížku a DVD s názvem ±100.

Ke stému výročí české státnosti vyhlásilo Město Turnov pro základní školy literární a výtvarnou soutěž Turnov 2118. Žáci Základní školy v Žižkově ulici v Turnově se ihned pustili do práce. Napříč třídami a ročníky diskutovali, jak to bude za 100 let v Turnově asi vypadat. Přemýšleli, cestovali ve své fantazii, psali, kreslili. Cestu v čase podnikli i v opačném směru. Děti listovaly v pramenech, v dobových dokumentech. Doma diskutovaly s rodiči, prarodiči a praprarodiči o životě v minulém století. I to se stalo námětem literárních a výtvarných prací. Vznikla knížka s názvem ±100. Jak už jsou žáci na Žižkovce zvyklí, vytvořili i digitální prezentaci, kterou také namluvili. DVD ±100 tvoří společně s knihou soubor.

Od pana starosty se dětem dostalo vřelého přijetí. Každý se pochlubil, čím do společného díla přispěl. Pana starostu zajímalo, jak děti své město vidí v budoucnu, a poodkryl jim i svou vizi. Na rozloučenou všichni dostali pastelky s logem Města Turnova.

Do školy se děti vrátily ve slavnostní náladě s dobrým pocitem z milého přijetí.

Mgr. Jana Kepková

Foto zde.

 

Návštěva Prahy

Email Tisk

Třídy 7.B a 7.C vyrazily na exkurzi do Prahy. Zhlédly pamětihodnosti - Karlův most, Národní divadlo, Karlovu univerzitu, Stavovské divadlo, Prašnou bránu, Obecní dům a mnoho dalších… Ovšem nejely se jen procházet Prahou, ale zúčastnily se workshopu na téma „Tradice a zvyky Židů“. Žáci se dozvěděli, co se skrývá pod pojmem Bar micva, Bat micva, tefilin, ketuba, šabat, mezuza, košer …. Schválně, kdo z Vás tato slova už slyšel? Dále následovala prohlídka Staronové synagogy, židovského hřbitova a Klausovy synagogy. Děti na vlastní oči viděly tóru a mnoho zajímavých věcí spjatých s judaismem. Poděkování patří paní průvodkyni, ale i dětem za jejich aktivitu, vědomosti a ukázněnost.

Mgr. A. Šritrová

Foto zde.

 

Sedmáci jeli za Karlem IV.

Email Tisk

Žáci 7.B a 7.C se ve čtvrtek 14. června vydali do středověku za Karlem IV. Podívali se na místo, které sloužilo jako klenotnice pro uschování říšských korunovačních klenotů a souboru svatých ostatků-relikvií. Jak už asi tušíte, navštívili hrad Karlštejn. Převážná část prohlídky se uskutečnila v kapli svatého Kříže, kde se žáci dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Poté následovalo „zkoušení“. Od paní průvodkyně žáci dostali velkou pochvalu, u někoho se dokonce přimluvila za jedničku z dějepisu.  Někteří žáci říkali, že už se těší na další návštěvu hradu.

Mgr. A. Šritrová, Mgr. D. Mertlíková

Foto zde.

 

Výlet 2. ročníků na Ještěd

Email Tisk

Krásný výlet za slunečného počasí si užili druháčkové v úterý 19. 6. Největším zážitkem byla cesta lanovkou na Ještěd. Poté jsme lesní cestou plnou borůvek došli do Pilínkova a odtud jsme se vlakem vrátili zpátky do Turnova.

Mgr. Sylva Kutková

Foto zde.

 

Vaření a bubliny v 2.C

Email Tisk

V tyto krásné letní dny pravidelně chodíme o velké přestávce na školní zahradu. Jeden den jsme si zpestřili foukáním bublin. V rámci pracovní výchovy jsme si zkusili zpracovat spoustu ovoce, které právě teď dozrává kolem nás. Přinesli jsme do školy třešně, jahody, borůvky a pustili se do vaření. Z piškotů a ovoce jsme připravili zdravé dobroty, na kterých jsme si pak společně pochutnali.

Třídní učitelka Sylva Kutková

Foto zde.

 

Literárně-historický kurz 8.C

Email Tisk

I my v 8. C  jsme se letos vydali na literárně-historický kurz. Využili jsme zkušeností paní učitelky Buchtové a naše kroky směřovaly  do oblasti Litoměřicka, která je úzce spjata s Karlem Hynkem Máchou. Dny byly nabité od rána do večera, poznali jsme Litoměřice, vystoupali na Radobýl (zde nechyběla společná recitace Máje), navštívili Terezín, Ústí nad Labem a jeho okolí. Nachodili jsme spoustu kilometrů, ale naštěstí nám vždy zbylo dost sil, abychom si společně užili večery v kempu. Někteří ve jménu zábavy dokonce omezili svoji přirozenou potřebu spánku na minimum. Čtvrtý den jsme náš kurz završili návštěvou Kuksu. Poslední den jsme si ve škole připomněli svoje zážitky formou fotek a videí, vyhodnotili celotýdenní soutěž týmů a získané informace zpracovali do výstupů.

   Zde je pár postřehů od samotných žáků:

-          nejlepší bylo asi podzemí v Terezíně

-          první den byl pěkně nanic, 4 km na nějaký kopec, protože když Mácha, tak my taky

-          líbí se mi, že vždycky na nějakém výletu jsme jako třída jednotní, dokážeme se spolu normálně bavit, hrajeme hry, pomáháme si

-          cesty vlakem byly nejlepší

-          nejvíce mě zaujala Malá pevnost Terezín, působila na mě jakýmsi podivným až depresivním dojmem

-          sranda s celou třídou, krásný zážitek, mám je všechny moc ráda.

 Za celou třídu Věra Machtová, třídní učitelka

Foto zde.

 

Výlet 3.C na Sokol

Email Tisk

V úterý jsme se neučili ve škole, a přesto jsme se mnoho nového dozvěděli. Nejprve v Domě přírody v Dolánkách jsme si přečetli o chráněné krajinné oblasti Český ráj a potom v lesích nad Malou Skálou si své znalosti vyzkoušeli. Poznávali jsme listy a plody stromů, zpěv ptáků, skalní útvary a druhy kamenů, užívali jsme si malebné výhledy na známá místa v krajině. Při tom všem jsme si i zahráli stopovanou a užili si koupání a opékání buřtů na zahradě našeho spolužáka Roberta. Konec školního roku je tak úžasný, že by měl být několikrát za rok!

Marcela Hádková

Foto zde.

 

Sedmáci ze Žižkovky objevili největší hrad na světě

Email Tisk

Věděli jste, že Pražský hrad je v Guinessově knize rekordů uváděn jako největší hradní komplex na světě? A že to je i největší dosud obývaný hrad na světě? Anglický Windsor je až na druhém místě.

Tohle a ještě mnoho dalšího se žáci 7. A z turnovské Základní školy v Žižkově ulici dověděli během pražské výpravy za poznáním 14. 6. 2018. Žádnou z mnoha informací nedostali zadarmo. Vše si jednotlivci či dvojice doma nastudovali a v roli průvodců sdělovali svým spolužákům.

Žáci našlapali 15 kilometrů, prošli důležité pamětihodnosti matičky Prahy, zahráli si na průvodce, nakoupili něco málo suvenýrů a dobrot a unaveni ruchem velkoměsta se navečer rádi vrátili do krásného Turnova.

Mgr. Jana Kepková

Foto zde.

 

Žižkovka v Anglii

Email Tisk

Naši žáci začátkem června (3.- 8.6.2018) poznávali krásy Londýna a jižní Anglie.

První den jsme strávili 14 hodin v autobuse, poté následovala plavba trajektem přes Lamanšský průliv a pak poslední dvě hodiny cesty do Londýna, který jim ukázal spousty krásných míst.  Podívali jsme se na Tower Bridge, kde jsme se prošli po pěší prosklené lávce, která je vysoko nad londýnskou dopravou, měli jsme i to štěstí, že se zrovna Tower Bridge otevíral. Jeli jsme lanovkou přes řeku Temži a také nadzemní dráhou kolem nejmodernější čtvrti Docklands. Splněným přáním některých byla návštěva nástupiště 9 a 3/4 z filmu Harry Potter. Ve večerních hodinách jsme se blízko přímořského městečka Brighton setkali s hostitelskými rodinami.

Další den na nás čekalo městečko Portsmouth a Winchester. V Portsmouth byla námořní základna VB. Viděli jsme historické lodě Warrior, vrak Mary Rose a Victory, kterou jsme prozkoumali, chytli kormidlo a zjistili, jak to vypadá v podpalubí. Úžasným zážitkem byla návštěva Spinnaker Tower, 170 m vysoké věže ve tvaru lodní plachty. Odtud se nám naskytl krásný výhled na celý přístav i ostrov Isle of Wight.

Následující den jsme si všichni užívali nádherné přírody jižní Anglie. Krásnou procházku po Beachy Head (křídové útesy), ve výšce 120 m nad mořem, jsme ukončili odpočinkem na pláži. Odpoledne na nás čekal Sea Life Centre, kde jsou akvária s mnoha druhy mořských ryb a živočichů, také skleněný tunel se žraloky. Přístavní molo, pobřežní promenáda a oblázková pláž Brightonu nás nadchli natolik, že jsme zde všichni strávili zbytek odpoledne.

Poslední den jsme se vrátili opět do Londýna. Navštívili jsme mnoho dalších míst, projeli se metrem, lodí, slavným 135 m vysokým kolem London Eye, ze kterého jsme si prohlédli Londýn z ptačí perspektivy. Znaveni po dnech plných pestrého programu jsme se vydali ve čtvrtek večer na cestu domů.

Děkujeme CK Kristof Liberec za spolupráci, řidičům autobusu za bezpečnou jízdu a paní průvodkyni Zdeničce za zajímavá povídání o krásách Anglie. Nesmíme zapomenout pochválit všech 50 žáků, účastníků zájezdu, za dobré chování, dochvilnost a výbornou angličtinu.

Eva Falkenbergová, Alena Šritrová, Jan Rakouš

Foto zde.

 


Strana 1 z 5
poslední mesíc říjen 2018 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 40 1 2 3 4 5 6 7
week 41 8 9 10 11 12 13 14
week 42 15 16 17 18 19 20 21
week 43 22 23 24 25 26 27 28
week 44 29 30 31

Novinky

Suplování v programu Bakaláři zde.

 

Rozvrhy jednotlivých tříd platné od 4. 9. 2017 - zde. Během září může ještě dojít ke změnám v rozvrhu.

 

Uvedeny jsou pouze dny, kdy se supluje.

V suplování může dojít během dne ke změně, která bude uveřejněna pouze na nástěnce ve škole.

 

Suplování na dny:

26. 6.

-------------------------------

Vyučovací hodiny:

1. hod. 8:00 - 8:45
2. hod. 8:55 - 9:40
velká přestávka
3. hod. 10:00 - 10:45
4. hod. 10:55 - 11:40
5. hod. 11:50 - 12:35
6. hod. 12:45 - 13:30
přestávka na oběd
7. hod. 14:00 - 14:45 - po domluvě vyučujícího se skupinou může být začátek stanoven na dříve
8. hod. 14:50 - 15:35

 

 
copyright 2010 Martin Ehmig