Kalendář akcí

Žádné události

Anketa

Zima ve školní družině

Email Tisk

Zima ve školní družině není časem odpočinkovým, ale naopak aktivním. Odpolední pobyt ve škole děti stráví různými výtvarnými činnostmi, kterými se můžeme pochlubit v naší fotogalerii. Ale jakmile vysvitne sluníčko, okamžitě mířime ven za sněhovými radovankami. I když letošní zima pomalu končí, naše aktivity nepolevují a těšíme se na příchod jara, které naše činnosti oživí.

Za ŠD Radka Špísová

 

Bankety na hotelové škole

Email Tisk

Stalo se již tradicí, že se žáci našich devátých ročníků zúčastňují banketů, které pro ně připravují studenti ze sousední hotelové školy v rámci své praktické výuky. Letos jsme se dočkali i my! Těšili jsme se moc. Nejen na čtyřchodové menu, které jsme si mohli vybrat, ale hlavně na to, že oblečeme krásné šaty a na chvíli se z nás stanou vážení hosté, o které bude skvěle postaráno.

Pochutnali jsme si, pobavili jsme se a ještě jsme byli seznámeni se základními pravidly stolování a společenského chování. Snad si je budeme pamatovat.

Děkujeme za pozvání!

Za žáky devátých ročníků Věra Machtová, tř. učitelka 9. C

Foto zde.

 

Budoucí povolání?

Email Tisk

Pro někoho ještě velmi těžká otázka, ale někdo už klidně zná jasnou odpověď. Žáci osmých ročníků se účastní projektu na OAHŠ a SOŠ Turnov, kde si můžou vyzkoušet, jak pracují optici, jak na počítačích sestrojit návrh nějakého výrobku... Žákům se exkurze velmi líbila, ale nejvíce byli nadšeni z robotů, se kterými si mohli „hrát“. Dalším překvapením byla výborná svačina. Velké poděkování patří celému týmu organizátorů.

Tř. učitelky 8. ročníků

Foto zde.

 

Příběhy našich sousedů

Email Tisk

I v letošním školním roce se naši žáci zúčastní projektu Příběhy našich sousedů. Tentokrát na zadaném úkolu budou pracovat dva týmy, jeden složený ze žáků 8. B a druhý ze žáků 8. C. V nejbližších dnech je čeká přednáška na dané téma, workshop ohledně vedení dialogu s pamětníkem a jeho následné zpracování. Slavnostní zakončení projektu proběhne 21. května 2019.

Mgr. A. Šritrová

 

Kuchařský týden v 1. ročnících

Email Tisk

Kuchařský týden u příležitosti probírání písmene K prožili kuchaři a kuchařky z prvních ročníků. Od pondělí 21.1.2019 třídy kuchtily – krájely kolečka z rohlíků a okurek, kostičky ze sýra, „koštovaly“ kakaový a banánový koktejl, nechyběly ani kousky ovoce. Žáci spolu s rodiči vymysleli a nachystali spoustu dobrot začínajících na písmeno K – plněné košíčky, kokosky, koblihy, kokosové kuličky, kukuřičné křupky, koláčky a mnoho dalších dobrot. Děkujeme všem, kteří se zapojili.

Tř. učitelky 1. ročníků

 

Pasování prvňáčků na čtenáře

Email Tisk

V den prvního vysvědčení 31. ledna proběhlo ve školní knihovně pasování prvňáčků na čtenáře. Již tradičně se slavnostního pasování ujali král Jan, královna Eliška a rytířka Eva Kordová z městské knihovny. Po prověření znalostí písmenek proběhl pasovací obřad. Žáci složili slib malého čtenáře, obdrželi pasovací glejt a drobné dárečky. Na slavnostní dopoledne navázalo neméně slavnostní předání prvního vysvědčení.

Pavlína Horníková

Foto zde.

 

Školní zájezd do Bavorska

Email Tisk

Během dvoudenního zájezdu do Bavorska 23. - 24. května 2019 navštívíme dvě nejvýznamnější metropole, nádherný Národní park Berchtesgaden a také Mozartovo město Salzburg. Čeká nás orloj v Norimberku, mnichovské olympijské centrum s BMW showroomem a také známá mnichovská radnice na Mariánském náměstí. V Berchtesgadenu navštívíme solné doly se skluzavkou a stejnojmenné městečku u nádherného jezera Konigsee. Zájezd zakončíme prohlídkou centra Mozartova města Salzburg.

Mgr. Karin Kučerová

 

Skutečný dárek

Email Tisk

Žáci 7. B se rozhodli udělat před Vánocemi dobrý skutek. Na hodině občanské výchovy jsme si povídali o vánočních zvycích, tradicích a dobrých skutcích, kteří někteří lidé konají. Zároveň jsme zmínili i osudy lidí ve světě, kteří se nemají tak dobře jako my tady v ČR. Děti se rozhodly, že by chtěly pomoci. Našli jsme tedy českou humanitární organizaci a zapojili se do jejího projektu „Skutečný dárek“. Děti se opravdu nadchly a vybraly ze svých úspor celkem 3 000 Kč. Za ty jsme lidem v Africe koupili „SKUTEČNÝ DÁREK“ v podobě prostředků budoucí obživy. Po demokratickém hlasování jsme nakoupili 1 ovci a 1 kozu, pak dvakrát rybí potěr a 50 kuřat. Přispěli jsme také jednomu dítěti na „šťastné dětství“. Odměnou nám byly certifikáty, které teď máme vystavené ve třídě, ale hlavně pocit, že pomáhat je příjemné, nic moc nás to nestojí a u srdce nás to zahřeje.

Žáci 7. B

 

Vánoce ve 4. C

Email Tisk

Poslední školní den před vánočními prázdninami jsme si vyzkoušeli vánoční zvyky ve skupinách. Pouštěli jsme svíčky v ořechových lodičkách, zdobili perníčky bílkovým sněhem, rozeznávali druhy koření, vyráběli vánoční přání, schovávali hádanky do oříšků a tiskli vánoční papír. Podívejte se - foto zde.

Tř. učitelka Marcela Hádková

 

Sedmáci ze Žižkovky navštívili předvánoční Prahu

Email Tisk

Sté výročí české státnosti a navíc předvánoční čas. Komu by se nezachtělo projít se sváteční Prahou? Zlákat se nechali i žáci 7. A a 7. C Základní školy v Žižkově ulici v Turnově.

Vánoční atmosféra nás omámila už na Václavském a Staroměstském náměstí. Po Starých zámeckých schodech jsme vystoupali k Pražskému hradu. Zde si Vánoce podaly ruku s historií. Ve Zlaté uličce jsme si všichni uvědomili, kolik místa skýtají naše domovy. Temnou stránku naší historie nám poodkryla Daliborka. Počátky naší státnosti jsme zkoumali v bazilice svatého Jiří, v chrámu svatého Víta a ve Starém královském paláci. V mrazivém dnu přišel k chuti trdelník a horký čaj. Prohřáli jsme se v restauraci Kellyxír při čekání na výbornou svíčkovou. Posilněni jsme se vypravili na zpáteční cestu k vlaku. Díky připraveným referátům všichni věděli, kudy procházíme a které významné památky a budovy míjíme.

Učení prožitkem bylo naplněno.

Mgr. Jana Kepková

 

Autorské čtení s Helenou Noskovou

Email Tisk

Vánoce jsou za dveřmi... I my na Žižkovce se už těšíme na vánoční čas, ke kterému neodmyslitelně patří pohádky, příběhy a krásné knihy. Proto jsme 19. a 20. prosince přivítali na naší škole spisovatelku Helenu Noskovou, která nám představila svoji novou knížku O nebeské želvě a jiná vyprávění. Autorského čtení a povídání s paní spisovatelkou se zúčastnili žáci druhých, třetích a čtvrtých ročníků. Byla to velmi milá setkání. Děkujeme paní Noskové za zpříjemnění předvánočního času.

Pavlína Horníková, knihovnice

Foto zde.

 

 

3. C na bruslení

Email Tisk

Máme za sebou další kurz bruslení! Zdokonalili jsme se v technice bruslení a jsme na ledě jistější. Na poslední lekci jsme se těšili obzvlášť. Ano - hry, soutěže a diplomy. Naše úsilí a trpělivost jsme pak společně oslavili pizzou v Maškovce.

Tř. učitelka 3. C Sylva Kutková

Foto zde.

 

Vánoční dílny v muzeu

Email Tisk

I letos nás muzeum oslovilo s nabídkou vánočních dílen. Tentokrát si děti vyrobily kovový vánoční zvoneček s dřevěným madélkem, dozvěděli se spoustu zajímavých informací o historii zvonu a tradici zvonařství. Součástí dílny byla také návštěva výstavy řezbáře Václava Plechatého v Kamenářském domě. Děti si vše náramně užily. Děkujeme zaměstnancům Muzea Českého ráje v Turnově a přejeme všem krásný adventní čas.

Za 1. stupeň Mgr. Sylva Kutková

Foto zde.

 

Přijímací zkoušky za dveřmi

Email Tisk

V minulém školním roce opustily naši základní školu tři třídy deváťáků. Celkem 82 % z nich bylo přijato na čtyřleté maturitní obory, z toho 11 % na gymnázia, 64 % na SOŠ a 7 % na SUŠ. Mozaika zvolených studijních oborů byla opravdu pestrá. Naši absolventi budou v budoucnu pracovat jako chovatelé cizokrajných zvířat, záchranáři, maséři, veterinární technici, fashion designeři či hasiči.

Je známo, že řemeslo má zlaté dno, a proto 18 % žáků bylo přijato do tříletých učebních oborů. Nejvíce žáků si vybralo obor nástrojař. Poptávka po tomto oboru je vysoká, a proto absolventi tohoto oboru mají velkou šanci najít uplatnění a dosáhnout i patřičného ohodnocení.

I v letošním školním roce se naši žáci chystají na přijímací zkoušky. Většina z nich navštěvuje volitelné semináře z českého jazyka a matematiky, aby je nepřekvapily záludnosti přijímacích testů. Ti, kteří si vybrali obor s talentovou zkouškou, už své přihlášky odevzdali. Ostatní se musí rozhodnout do 1. 3. 2019. Státní přijímací zkoušky pak proběhnou 12. a 15. 4. 2019.

Rozhodování o své budoucnosti jistě není pro žáky a jejich rodiče jednoduché. Pomoci by jim mohla například již proběhlá návštěva veletrhu Educa My Job v Liberci, Burza škol v Turnově a Úřadu práce v Semilech. Individuálně též navštěvují dny otevřených dveří na vybraných školách. Diskuse vedeme v hodinách pracovní výchovy, kde se přímo věnujeme volbě povolání.

Přejeme našim žákům, aby jejich volba byla šťastná. Musíme jim ale občas také připomenout, že dostatečné množství bodů v přijímacím testu jim jejich budoucí úspěch v životě ještě nezaručuje. Je to jen první krůček…

Mgr. Věra Machtová

 

Slavnostní uvedení nové knihy

Email Tisk

V pondělí 10. prosince proběhlo v naší školní knihovně slavnostní uvedení knihy Aleny Peisertové a Jiřího Fixla Pohádkoví pohádkáři. Besedy s autory knihy se zúčastnili žáci 4. ročníků. Po krátkém představení knížky a přečtení ukázek došlo i na dotazy dětí. Těší nás, že naše děti mají o čtení zájem, čímž potěšily i autory knihy a sklidily od nich zaslouženou pochvalu.

Děkujeme paní Evě Kordové z Městské knihovny Antonína Marka v Turnově za příležitost zúčastnit se tohoto předvánočního setkání.

Pavlína Horníková, knihovnice

Foto zde.

 

Mikulášský karneval ve školní družině

Email Tisk

Začátkem prosince se školní družina každoročně připravuje na tradiční mikulášský karneval. Paní vychovatelky připravily taneční místnost - malou tělocvičnu, ale karnevalem se rozzářila celá školička. Soutěže prolínala hudba a tanec. Vládla skvělá atmosféra a každá maska andílka, čerta nebo Mikuláše byla odměněna. Děkujeme za pomoc paním učitelkám z 1. stupně.

Hezké Vánoce přejí vychovatelé školní družiny.

Foto zde.

 

Velké finále Abecedy peněz aneb děti ze Žižkovky na Jarmarku

Email Tisk

Na začátku školního roku nám - žákům 5.B - nabídla Česká spořitelna a.s. velmi zajímavý projekt finanční gramotnosti - Abecedu peněz. Celý nápad nás na jedné straně zaujal a nadchl. Věcí druhou však byly obavy z neznámého. Velice pečlivě jsme museli zvážit, zda-li vstoupíme do projektu časově náročného a budeme-li se chtít navíc učit novým dovednostem. Přirozená dětská zvídavost, odvaha a chuť objevování světa dospělých zvítězila. Pustili jsme se tedy do práce.

- Získali jsme konkrétní představy o tom, jaké služby a produkty může poskytovat bankovní instituce jako je Česká spořitelna. Navštívili jsme prostory, které jsou veřejnosti nepřístupné. Kdo by nechtěl vidět obrovské trezory, milion korun v hotovosti nebo se učit používat bankomat?

- Osvojili jsme si nové finanční pojmy: náklady, půjčka, úrok, zisk, obrat, účet...

- Založili jsme si firmu V-Perfekt a naučili jsme se být obezřetní při podpisu jakékoliv smlouvy.

A začali jsme v naší firmě pracovat - vyrábět. Po celé tři měsíce jsme pilně zhotovovali vánoční a narozeninová přání, keramiku, náramky, náušnice, svícny, pekli a zdobili perníky, malovali na sklo i papír... Naše úsilí vyvrcholilo na Jarmarku České spořitelny. Ve třech stáncích jsme prodávali to, co jsme usilovně vyrobili. A co nám to vlastně přineslo? Na začátku našeho podnikání byly líbivé představy o snadně vydělaných penězích. Teď jsme však poznali, že ne peníze, ale samotná cesta byla tím cílem. Objevili jsme v sobě kreativitu, naučili jsme se přemýšlet nad finančními výdaji. Zjistili jsme, že není vůbec lehké peníze vydělávat. A teď to nejdůležitější - víme, že jsme skvělá parta, skvělých kamarádů. Víme, že máme skvělé mámy a táty, kteří nás přišli s ostatními blízkými podpořit. Výdělek z jarmarku byl už jen příjemným bonusem a odměnou.

Srdečné poděkování patří České spořitelně a našim úžasným průvodkyním-lektorkám, které nás celým projektem úspěšně provedly a staraly se o nás.

Děkujeme všem Turnovákům, kteří svým projeveným zájmem umožnili turnovským dětem prožít si svůj velký podnikatelský sen. A za to Vám všem veliký dík.

Žáci z 5.B s pí. uč. Helenou Podzimkovou a pí. uč. Jitkou Sahajovou

Foto zde.

 

Dramaťáci ze Žižkovky opět pomohli rozsvítit turnovský vánoční strom

Email Tisk

Je pozdní odpoledne 2. 12. 2018, první adventní neděle. Turnovské náměstí, ještě dopoledne pocukrované sněhem, je omýváno sprškou deště. Turnované i přesto vyrazili se svými ratolestmi rozsvítit turnovský vánoční strom.

Slavnostní adventní čas vždy začíná fanfárami z balkonu radnice. Pan starosta rozsvítí první adventní svíčku. Po písničkách předškoláků z Karmínku nastoupí na pódium adventní postavy ze Základní školy v Žižkově ulici v Turnově v čele se skřítkem Turnováčkem. Představí se a pak přichází nejdůležitější okamžik večera – přivolají mocným kouzlem světlo nebeské, aby kousek záře své propůjčilo turnovskému vánočnímu stromu. A protože všichni přítomní ve své mysli pomáhali, strom se rozsvítil okamžitě po kouzelném zaříkání.

Andělé, čertiska, Mikuláš i ostatní adventní postavy se rozeběhli mezi děti na náměstí a začali je po zásluze obdarovávat mikulášskými dobrotami. Nikdo neodešel s prázdnou.

Čas očekávání Vánoc začíná v Turnově opět slavnostně.

Adventní postavy ze Žižkovky přejí všem pokojný předvánoční čas, vánoční svátky plné lásky a pohody, v novém roce 2019 zdraví a úspěchy.

Mgr. Jana Kepková

Foto zde.

 

Projekt Abeceda peněz

Email Tisk

Česká spořitelna přišla s velice zajímavým projektem finanční gramotnosti, určeném dětem z 5. tříd – ABECEDA PENĚZ.

Co to obnášelo?

-          Děti si interaktivní a hravou formou osvojily základní finanční pojmy.

-          Navštívili jsme spořitelnu a prohlédli si její pracovní prostory.

-          Vyzkoušeli jsme si práci s bankomatem, telemostem jsme se spojili s finanční poradkyní, nahlédli jsme k trezorům a viděli jsme skutečný milion korun.

-          Začali jsme si uvědomovat, že peníze se musí vydělávat – a není to snadné.

Hlavní myšlenkou bylo založení fiktivní firmy, jejíž vlastníky jsme se staly my - děti. Všechny reálie opravdového podnikání ze světa dospělých jsou sice převedeny do menších „dětských“ měřítek, ale vše je „skutečné“. Děti z 5.B ze Žižkovky výzvu přijaly.

Malí podnikatelé si založili firmu V-Perfekt. Nejdříve pečlivě prostudovali nabízenou smlouvu o počátečním kapitálu a dokázali odhalit nastražené chyby. Zjistili jsme, jak moc je důležité prostudovat dokumenty, než je podepíšete! Rozvaha předmětu podnikání, hospodaření s penězi, finanční deník, průběžná kontrola, průzkum trhu… - tolik nových poznatků a dovednosti jsme si museli osvojit!

Naše fiktivní firma V-Perfekt se zaměřila na výrobu dárkových předmětů a přáníček. Tyto výrobky budeme skutečně prodávat na JARMARKU s Českou spořitelnou (v jejich prostorách a před vchodem).  Den D nastane ve středu 28.11.2018 od 13:30 do 17:00 hodin (za každého počasí).

Děti si na vlastní kůži vyzkoušely, jak obtížné a časově náročné bylo vše zhotovit (a kvalitně!), lákavě zabalit, naaranžovat. Nanečisto jsme trénovali, jak si získat a přesvědčit zákazníka o koupi, být za každých okolností milý a usměvavý. Tak nám držte palce, abychom úspěšně zúročili tříměsíční obrovské úsilí a snažení.

A víte, co je na tom to nejkrásnější? To neskutečné nadšení, které nás zcela pohltilo.

Milí Turnováci, přijďte se na nás podívat a třeba i podpořit koupí našich krásných výrobků!  Děkujeme České spořitelně a.s. za skvělou spolupráci a jedinečnou příležitost zúčastnit se tohoto projektu.

Žáci 5.B se svými učitelkami H. Podzimkovou a J. Sahajovou

Foto zde.

 

Ples v 1. třídách

Email Tisk

Pozor, pozor!

Prvňáčci v pátek pořádali první ples princů a princezen k příležitosti probírání písmene P. Příznivce jsme přivítali pořádným potleskem. A program? Písničky z pohádek, přehlídka, promenáda, pojídání piškotu z podnosu, no prostě příjemné páteční (do)poledne.

Pozdrav posílají první A, B, C

Foto zde.

 

Svatý Martin

Email Tisk

I když počasí tomu nenasvědčuje, v pátek 9. listopadu k nám přijel svatý Martin.

Prvňáčci stopovali jeho cestu po naší škole vyznačenou stříbrnými podkovičkami, které si sami vyrobili. Po spirále ze svíček si došli pro zlatý poklad.

Celý den si žáci prožili v příjemné atmosféře - foto zde.

 

Prvňáčci slavili 100. výročí vzniku republiky

Email Tisk

I když ještě neumíme číst, psát ani počítat, přesto jsme se zapojili do celoškolního projektu „Ať žije republika“, ve kterém jsme si připomněli 100. výročí vzniku Československé republiky.

Do školy jsme přišli oblečeni v našich národních barvách. Vyrobili jsme si státní vlajku, zazpívali jsme si státní hymnu a písničku Ach synku, synku. Četli jsme slabiky na lipových listech.

Na slavnostní atmosféru se podívejte do fotogalerie - zde.

Učitelky 1. roč.

 


Strana 1 z 7
poslední mesíc únor 2019 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 5 1 2 3
week 6 4 5 6 7 8 9 10
week 7 11 12 13 14 15 16 17
week 8 18 19 20 21 22 23 24
week 9 25 26 27 28

Novinky

Konzultační hodiny proběhnou v úterý 19. března od 15 do 17,30 hod.

 

Škola už je za dveřmi aneb Nebojme se zápisu

proběhne v úterý 12. března 2019 od 16 h. na školičce.

Zveme všechny budoucí prvňáčky a jejich rodiče.

Pozvánka ke stažení - zde.

 

 

Informace na stránkách MŠMT - zde.

 
copyright 2010 Martin Ehmig