Kalendář akcí

Žádné události

Anketa

Literárně-historický kurz 8. B a 8. C

Email Tisk

Žáci 8. B a 8. C si prohloubili znalosti historie a literatury na týdenním literárně-historickém kurzu.

Navštívili jsme město Litoměřice, kde jsme se vydali po stopách českého romantického spisovatele Karla Hynky Máchy, navštívili jsme Máchovu světničku, důl Richard a shlédli z městské věže Kalich na okolí Litoměřicka. V tento den žáci vyšplhali na blízký kopec Radobýl, který je spjat s osobou K. H. Máchy. Básník prý každý den na tento kopec vylezl. Sám průvodce říkal, že kdo nenavštívil Radobýl, ten nebyl v Litoměřicích.

Další historickou zastávku jsme měli v Terezíně. Navštívili jsme Malou pevnost, Muzeum ghetta, Magdeburské kasárny a krematorium. Žáci si vyslechli poutavý výklad výborných průvodců, dozvěděli se zajímavé, ale i bohužel smutné informace. Zjistili jsme, jak stavba vznikla, jak dlouho se stavěla, kdo pevnost spravoval, kolik Židů žilo v Terezíně, jak vypadal jejich denní režim, ale i to, že se třem vězňům podařilo utéci…

Žáci byli ubytováni v Mělníku, na který byl vyčleněn jeden den, aby poznali jeho historii. Už vědí, že patronkou tohoto města je svatá Ludmila, dále by Vám prozradili, proč se Mělník tak jmenuje. Hádejte… Většina žáků byla překvapena informací ohledně Vltavy a Labe, protože Labe v soutoku s Vltavou je menší řeka, tudíž by se měla jmenovat po Vltavě, ale Keltům se Vltava nelíbila, tak proto ji pojmenovali Labe. Prohlédli jsme si kostel svatého Petra a Pavla, navštívili mělnický zámek a podzemí, kde se nachází nejširší studna, jejíž rozměr je 4,54 cm.

Poslední zástavkou za putováním byly Kralupy nad Vltavou, kde poznali život a dílo Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu, sami pak tvořili básničky.

Žáci byli rozděleni do skupin, ve kterých pracovali celý týden, každý večer je čekal testík z celého dne, sbírali body za ochotu a pomoc. Obě dvě třídy se domů vracely s úsměvem na tváři a jediné přání bylo, aby kurz byl delší. Chceme žáky pochválit za jejich přístup a ochotu, bylo to příjemné.

Mgr. A. Šritrová, Bc. E. Falkenbergová, Mgr. D. Mertlíková

Foto zde.

 

Podpora čtenářství

Email Tisk

Ve středu 12.6.2019 jsme navzdory tropickému vedru vyrazili na Valdštejn. Konala se tam totiž akce turnovské knihovny k 70. výročí založení dětského nakladatelství Albatros. Když jsme se vyšplhali na Hlavatici, čekala nás stezka plná otázek o spisovatelích a ilustrátorech dětských knížek. Děti se předháněly v doplňování odpovědí na pracovní listy a doslova běžely z Hlavatice až na Valdštejn, kde nás čekalo v hradní kapli setkání se samotným vévodou Valdštejnem, vyhodnocení otázek a diplomy pro nejlepší čtenáře třídy. Do našeho třídního kufříku jsme získali knížku Moře otazníků od Jiřího Černého, kterou už máme mimochodem skoro přečtenou. Venku na nádvoří jsme si ještě vychutnali pohádku o Českém ráji v podání dramatického kroužku naší školy. Bylo to povznášející a poučné dopoledne, zábavnou formou jsme se dozvěděli spoustu nových věcí a slíbili si, že budeme ještě víc číst!

Mgr. Marcela Hádková

 

Informace ze školní jídelny

Email Tisk

Úřední hodiny kanceláře školní jídelny o letních prázdninách od 26. 08. 2019 do 30. 08. 2019:

7:30 - 11:00 hod.

11:30 - 14:30 hod.

Stravování žáků ve školním roce 2019/2020 začíná v úterý 03. 09. 2019

Vedoucí školní jídelny

 

Exkurze 6. C za sportem i zvířaty do Liberce

Email Tisk

V úterý 4. června jsme využili krásného letního počasí a vydali se do Liberce na celodenní exkurzi, která byla zaměřena nejenom na místní zoologickou zahradu, ale též na sport. Nejdříve jsme vyzkoušeli Laser game v Babylonu. Žáci si vytvořili týmy a zapojili i svoji fantazii při vymýšlení jejich názvů, proti sobě následně bojovali Avenger, Bagry, Rumcajsové, Křováci a Kuřata. Dvě hodiny utekly jako voda a nás už čekala ZOO. Procházku mezi zvířaty jsme si zpříjemnili zmrzlinou. Poslední naše zastávka byla v URBAN JUMB ARENĚ. Děti se vyřádily na trampolínách, ninja dráze, prolézačkách, horolezecké stěně a dalších atrakcích. Po náročném programu jsme se spokojení a plni zážitků vraceli domů. Již ve vlaku však padaly prosby, abychom si podobný den opět zopakovali. Všichni se už těšíme na další dobrodružství.

Mgr. Lenka Buchtová, tř. učitelka 6. C

Foto zde.

 

 

Žižkováci z 8. A prozkoumali Jičín, Sobotku a Liberec

Email Tisk

Víte, co to je barokní komponovaná krajina? V kterém domě v Jičíně prožíval své dětství Václav Čtvrtek? Z kterého slova vznikl název lesa Řáholec? Kde žil Fráňa Šrámek? Kde v Liberci stála původní radnice?

To a ještě mnoho dalšího se žáci 8. A dověděli v rámci týdenního literárně-historického kurzu. Výprava vedla městy Jičín, Sobotka a Liberec.

Každý se na chvíli stal průvodcem a seznámil ostatní tu s historií, tu s významnými osobnostmi. Ve Šrámkově domě v Sobotce a na Humprechtu mohli účastníci kurzu porovnat své řečnické výkony s uměním profesionálů.

Získané poznatky žáci zúročili při orientačním běhu s vědomostními úkoly, při kvízu v soboteckém parku a hlavně při celodenním zpracování a prezentování výstupů ve škole.

A protože nejen učením žije osmák, byl celý kurz protkán i mnoha sportovními aktivitami.

Literárně-historický kurz 8. A naplnil svůj cíl: žáci získali povědomí o historii a literatuře rodného regionu, poznali na vlastní oči i nohy blízko ležící města, ve kterých byli někteří i poprvé, upevnili si vztahy v třídním kolektivu, společně si zasportovali, užili si (slovy jednoho žáka) „srandy kopec“ a zjistili, že škola se dá dělat i jinak a jinde než ve školních lavicích.

Mgr. Jana Kepková

Foto zde.

 

Zdařilý zájezd do Bavorska

Email Tisk

Ve dnech 23. - 24. května jsme vyrazili my, němčináři, do Bavorska. Čtvrteční dopoledne jsme strávili v Norimberku. Pan průvodce vyprávěl velmi poutavě, a tak jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o Císařském hradu, o životě a díle Albrechta Dürera, viděli jsme Starou radnici a Hlavní tržiště, zaujala nás Krásná kašna, interiér katedrály Panny Marie, historie Špitálu sv. ducha i kostel sv. Vavřince. Po Královské cestě jsme došli až ke Královské bráně. Poslední zastávkou byl malebný Řemeslnický dvůr. Vidět Norimberk opravdu stoji zato.

Ani Mnichov, kde jsme strávili celé odpoledne, nás nezklamal. V olympijském centru jsme se výtahem dostali na vrchol vyhlídkové věže. Pod námi leželo celé město, všechna sportoviště olympiády a bývalé olympijské městečko. Se zatajeným dechem jsme naslouchali vyprávění pana průvodce o tragických událostech v průběhu olympiády v roce 1972. Showroom značky BMW nás přivítal nejnovějšími typy aut a motorek. Moci si vše vyzkoušet, usednout za volant - super zážitek! Historii Mnichova jsme si příliš neužili (snad příště), ale hlavní "tahák" - Orloj na Nové radnici uprostřed slavného Marienplatz - jsme při hře stihli. Závěr dne patřil nezbytným nákupům, ubytování v hostelu a sledování MS v hokeji - ČR proti Německu.

Po vydatné snídani jsme se vydali směrem k Berchtesgadenu. Nádherná příroda, zasněžené vrcholky Alp - škoda, že někteří dali přednost spánku. První zastávkou byly oblíbené solné doly. Erární overaly, jízda vláčkem úzkými tunely a pak strmě dolů po skluzavkách, projížďka po podzemním jezeru za doprovodu hudby, mezitím spousta zajímavých informací o těžbě soli - nemělo to chybu! Jednoznačně top!!! Nedaleko nás čekalo jedno z nejčistších a nejhlubších jezer v Německu - Königsee. Upoutalo nás nejen proslulé Orlí hnízdo nad jezerem, ale především četné stánky se suvenýry, občerstvením a nezbytnou zmrzlinou.

Odpoledne jsme se přesunuli do Rakouska do Mozartova rodného města Salzburg. Pan průvodce nás seznámil s historii dominanty - pevnosti Hohensalzburg, upozornil nás na kostel sv. Trojice a ukázal nám rodný dům W. A. Mozarta. Zahrady u zámku Mirabell (zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO) naši návštěvu města uzavřely.

Co dodat? Úžasné zážitky, spousta zajímavostí, krásné počasí... Tak zase příště!

Účastníci zájezdu

Foto zde.

 

Den dětí ve školní družině

Email Tisk

V pátek 31. května proběhl Dětský den také ve školní družině. Děti ze všech oddělení ŠD soutěžily na 6 stanovištích - rybařily, házely šipky na terč, skákaly v pytlích... Za splněné úkoly získávaly body a poté si v "obchůdku" vybraly různé drobnosti. Bylo to velmi hezké a příjemné odpoledne.

Za ŠD Radka Špísová

Foto zde.

 

Den dětí

Email Tisk

Ve čtvrtek 30. 5. celý první stupeň oslavil Den dětí. Všichni žáci se svými učitelkami se přesunuli k dětskému hřišti v aleji Legií a žáci 5. tříd si pro mladší spolužáky připravili různé soutěže a aktivity. Počasí nám přálo a děti si svůj den naplno užily.

Učitelky 5. tříd

Foto zde.

 

Výlet 4. C do Sedmihorek

Email Tisk

V pátek 24.5. jsme jeli vlakem do Sedmihorek. Byly tam krásné soutěže a naučná stezka s příjemnou paní Maruškou. Viděli jsme 340 let starý dub, který muselo obejmout 5 kluků nebo 6 holek, jak byl široký. V Sedmihorkách jsme viděli i několik pramenů léčivé vody a chytali jsme vodní živočichy. Byli jsme také na Valdštejně, kde jsme viděli dva koně. Cestou zpátky na Hlavatici jsme hráli v lese na stopovanou, po cestě byly otázky a na všechny jsme museli odpovědět. Vyšlo nám i hezké počasí. Příroda je opravdu krásná.

Markéta Fuchmanová, 4. C

Foto zde.

 

Projektové dny OAHŠ v Turnově

Email Tisk

Ve středu 22. 5. 2019 připravili pro žáky naší školy studenti a učitelé Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově další projektový den.

Žáci z 8. B navštívili na této škole nové Centrum odborného vzdělávání. Zde si prohlédly dílnu ručního a klasického (manuálního) obrábění, dílnu CNC obrábění (počítačem řízené stroje) a dílnu 3D technologií, ve které jsou umístěny 3D tiskárny, 3D měřící ramena, průmyslový robot a CNC laser. Součástí nového centra je i učebna výpočetní techniky, kde si vyzkoušeli konstruování jednoduchého 3D modelu. Zhlédli také ukázku laserového vypalování a na závěr první části se seznámili s obsluhou stavebnicových VEX-IQ robotů.

Ve druhé části následovala prohlídka učebny optiků a jemných mechaniků, ve které si naši žáci zkusili letování, zabrušování brýlových čoček do obrub, výrobu šablon, měření brýlových čoček a Tiffany techniku. Ta nadchla určitě víc dívky, protože se jednalo o vyrobení vlastního šperku – obroušený plátek achátu oblepily měděnou lepicí páskou, potřely ji letovací vodou a nakonec pásku pocínovaly. Kdo chtěl, přidělal si k takto získané vitrážce očko a šperk byl hotov.

Během svačiny, kterou pro ně studenti oboru kuchař - číšník připravili, si prohlédli vybavení cvičné kuchyně a měli také možnost se o tomto oboru něco dozvědět.

Někteří naši žáci využili možnost návštěvy Sklostroje, kde se seznámili přímo s provozem, prohlédli si nejmodernější vybavení, CNC soustruh, výrobky žáků. Viděli názornou ukázku CNC stroje v provozu, poté si zkusili sami pracovat na brusce a nabrousit vrtáky.

Projektový den i samotná škola se žákům velmi líbily. Možnost nahlédnou do nových školních dílen, získat spoustu zajímavých informací a vytvořit si tak představu o studiu těchto oborů byla pro žáky velkým přínosem.

Mgr. Denisa Mertlíková

Foto zde.

 

Příběhy našich sousedů

Email Tisk

Příběhy našich sousedů - jedná se o projekt, ve kterém děti zpovídají pamětníky, ptají se na jejich minulost, jak žili, jaké byly jejich zvyky,… a mnoho dalších věcí. Dojde k propojení mladší generace se starší. Následně děti musí připravit rozhlasovou nahrávku, poté ji musí natočit v některém z rádií. Tím ale ovšem práce nekončí a pilně se pracuje dál. Vypracování životopisu, vytvoření prezentace a přednesení závěrečné řeči na slavnostním vyhodnocení.

To se konalo 22. května v sále SUPš v Turnově. Účastnilo se 7 týmů. Ze ZŠ Žižkova se účastnily dva týmy, jeden pod vedením Mgr. Zuzany Mrázové (Jakub Zima, Matěj Čižmár, Ondřej Pavlata, Patrik Rubeš, Lukáš Themann) a druhý pod záštitou Mgr. Aleny Šritrové. Slavnostní vystoupení bylo protkáno samými ojedinělými příběhy. Na každý příběh dohlížel samotný aktér-pamětník. Porota musela ze sedmi týmů vybrat dva nejúspěšnější.

Druhé místo obsadil tým ze ZŠ Skálova. První místo získal tým ze ZŠ Žižkova ve složení: Jan Gaizl, Kryštof Mencl, Kristýna Kravecová, Šárka Klementová, Madeline Kochová. Tento tým zpracoval příběh Hany Šimonové z Liberce. Koho zajímá její příběh, poslechněte si ho na www.pribehynasichsousedu.cz.

Tímto dětem gratulujeme a děkujeme za krásnou reprezentaci.

Mgr. Alena Šritrová, Mgr. Zuzana Mrázová

Foto zde.

 

Návštěva Revizora

Email Tisk

Žáci převážně vyšších ročníků vyjeli za kulturou až do Mladé Boleslavi. Čekala je klasická divadelní hra ruského dramatika N. V. Gogola Revizor. Budoucí studenty určitě přilákalo maturitní téma a nestárnoucí hra, která odsuzuje svět, jenž je založen na penězích, korupci, špatné morálce... Představení se drželo klasického zpracování a bylo vystavěno na vynikajících hereckých výkonech. Námět této hry dostal Gogol od Puškina a vytvořil z něho dílo, které má i po 150 letech od uvedení aktuální platnost.

Věra Franců, učitelka

 

Putování po památkách

Email Tisk

Letos se naše 4. třídy zapojily do putování za památkami, které pro ně připravilo město. Navštívili jsme synagogu, kostel sv. Mikuláše, Rývovy sady a Dlaskův statek. Na všech místech jsme vyslechli základní informace o památkách, ve skupinách jsme plnili různé úkoly, vyplňovali kvízy... Na Dlaskově statku pak proběhlo zhodnocení a nechyběla ani odměna.

Vybráno z postřehů žákyň 4.B M. Mlejnkové a A. Žežulkové

 

JARMARK na Žižkovce

Email Tisk

V sobotu 18. května se opět otevřely všechny vchody do naší školy, jelikož se v jejích prostorách odehrála každoroční velká událost pro školu - jarmark.

Nejatraktivnější části bývá školní akademie - vystoupení žáků. Tento rok se aktivně zapojily všechny ročníky! Od prvních až po deváté. Těm mladším byla výrazně nápomocná jejich paní učitelka. Starší žáci si vystoupení navrhli, zorganizovali a natrénovali téměř sami. Proto nejčastěji kroky převážně rodičů a prarodičů směřovaly do tělocvičny, kde akademie probíhala. Pak návštěvníci pokračovali do jídelny za občerstvením, ale i nákupem výrobků vytvořených samozřejmě dětskýma rukama.

Vzhledem k hezkému počasí nezahálely ani venkovní atrakce - skákací hrad, střelba, ukázka výcviku psů, soutěže připravené staršími dětmi pro jejich malé spolužáky...

Letošní téma jarmarku Pohádky a pověsti Českého ráje se odrazilo nejen na výzdobě školy, na vydání knihy z prací našich žáků, ale i v soutěži naší knihovny, kde se mimo jiné připomínají v rámci výstavy i dvě velmi úspěšné pro nás akce - soutěže Vlastík a Historiáda.

Celé hektické dopoledne nezaháleli ani naši legoroboti v učebně přírodopisu, kam za nimi přišli mnozí obdivovatelé umělé inteligence.

Téměř tisícovka návštěvníků (soudíme podle rozdaných programů) nás přesvědčila, že se náš jarmark už pevně zařadil do kulturní nabídky Turnova. Všem srdečně děkujeme za podporu.

Učitelé a žáci ZŠ Žižkova

Foto zde.

 

Abeceda peněz potřetí aneb Žižkovka v Legolandu

Email Tisk

Děti z 5. B vyjely do Legolandu. Nebylo to však jen tak. Byla to poslední část projektu Abecedy peněz, ta nejkrásnější. Museli jsme si projít dlouhou cestu.

Vstoupili jsme do projektu finanční gramotnosti České spořitelny a.s. na začátku školního roku v září. Celý podzim jsme budovali naši firmu, vyráběli jsme a nakonec prodávali. Naše snažení bylo příjemně finančně zhodnoceno. Část výdělku jsme věnovali na charitativní účely (a za to patří dětem veliký obdiv a dík). Zbytek se stal naší odměnou za zvládnutí nových dovedností.

Pečlivě a dlouho jsme zvažovali mnohé varianty, kam vydělané peníze investovat. Rozhodnutí bylo jednoznačné. Jako tým jsme se učili novému, jako tým jsme pracovali, a tak se odměníme i společným zážitkem. Legoland! Pro mnohé z nás nepoznané místo a tak lákavý cíl. Kdo by z dětí neznal stavebnice Lega.

A tak jsme vyrazili do Německa. Celý den jsme prochodili, obdivovali dokonalé domečky, mosty, vlaky... z těchto barevných kostek. Užívali jsme si na atrakcích, vyhlídkové věži, pluly na loďkách, v mořském akváriu nás míjely medúzy i žralok. Bylo toho tolik, že bychom mohli hodně dlouho vyprávět. Bylo nám báječně!

Každá poctivá práce a snažení by měla přinášet ovoce. To naše ovoce bylo opravdu sladké. Moc sladké!

Žáci 5. B a Mgr. Helena Podzimková

Foto zde.

 

Sportovní dopoledne

Email Tisk

Čtvrté ročníky si 26. dubna užily krásné sportovní dopoledne. Žáci se seznámili se základy 7 druhů sportu, které si mohli i vyzkoušet - atletika, gymnastika, florbal, házená, in-liny, stolní tenis a judo. Všichni obdrželi malý letáček s možností jedné hodiny vybraného sportování zdarma. Vzhledem k velké spokojenosti žáků bych ráda poděkovala pořadatelům a organizátorům akce.

Za 4. ročníky Mgr. Jarmila Šichová

 

Čarodějnice na 1. stupni

Email Tisk

V úterý 30. 4. se celý první stupeň vypravil k Zrcadlové koze oslavit čarodějnice. Žáci 5. tříd si pro mladší spolužáky připravili různé soutěže a nechybělo ani opékání buřtíků. Počasí nám přálo a dopoledne jsme si užili. Velké poděkování patří panu Tomáškovi a dalším zaměstnancům Zrcadlové kozy za ochotu a skvělý přístup. Děkujeme.

Tř. učitelky 5. tříd

Foto zde.

   

Dramaťáci ze Žižkovky pomohli otevřít Český ráj

Email Tisk

V sobotu 27. dubna se opět otevřela náruč Českého ráje turistům. Na akci Český ráj dětem již tradičně vystupovali dramaťáci ze Základní školy v Žižkově ulici v Turnově. Na Valdštejně odehráli šestkrát představení O ztraceném šátečku. Dopolední déšť mnoho lidí od pochodu odradil. Více diváků dorazilo až po 11. hodině. Akce se zúčastnilo více než tisíc dětí s doprovodem.

Na Valdštejně proběhlo i slavnostní odhalení pamětní desky spisovateli Eduardu Petiškovi za přítomnosti Eduarda Martina Petišky, jeho syna - též spisovatele.

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy všem vystupujícím dramaťákům, dále nedramaťákům Filipu Sebastianovi Kudrnovskému a Filipu Šírkovi za práci zvukaře a za náhradního Krakonoše. Děkujeme rodičům za podporu - připravili krásné kostýmy a aktivně pomáhali během celého dne s technikou a se stavěním a úklidem kulis.

Mgr. Jana Kepková

Foto zde.

 

Zeměpisný pořad o Maroku

Email Tisk

Ve středu 24. dubna naši šesťáci a sedmáci "navštívili" Maroko. Protože prázdniny ještě nezačaly, museli jsme se spokojit se zeměpisným pořadem doprovázeným množstvím krásných fotografií. Seznámili jsme se s královskými městy, obrovskými tržišti s orientálním zbožím, s horskými vesničkami, opuštěnými pevnostmi i vysokými písečnými dunami. O to víc se teď těšíme na prázdniny a na cestování.

Mgr. Zuzana Mrázová

 

Návštěva Domu přírody v Dolánkách

Email Tisk

Žáci 8. a 9. ročníků navštívili dne 23. 4. 2019 Dům přírody Českého ráje v Dolánkách. V rámci Dne Země byla pro ně připravena přednáška o nutnosti zachování vody v krajině. Součástí návštěvy byla i prohlídka expozice Domu přírody.

Tř. učitelé 8. a 9. ročníků

 

Sběrové dny

Email Tisk

Sběr starého papíru proběhne 29. 4. - 30. 4. 2019 a 2. 5. - 3. 5. 2019 od 7:00 do 7:45 hod. Vybírá se u vchodu školy směrem k bývalému kinu (kotelně).

Použité baterie se vybírají po celý školní rok ve školní knihovně.

 


Strana 1 z 9
poslední mesíc srpen 2019 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 31 1 2 3 4
week 32 5 6 7 8 9 10 11
week 33 12 13 14 15 16 17 18
week 34 19 20 21 22 23 24 25
week 35 26 27 28 29 30 31

Novinky

Konzultační hodiny proběhnou v úterý 21. května od 15 do 17,30 hod.

 

Škola už je za dveřmi aneb Nebojme se zápisu

proběhne v úterý 12. března 2019 od 16 h. na školičce.

Zveme všechny budoucí prvňáčky a jejich rodiče.

Pozvánka ke stažení - zde.

 

 

Informace na stránkách MŠMT - zde.

 
copyright 2010 Martin Ehmig