Žižkováci z 8. A prozkoumali Jičín, Sobotku a Liberec

Víte, co to je barokní komponovaná krajina? V kterém domě v Jičíně prožíval své dětství Václav Čtvrtek? Z kterého slova vznikl název lesa Řáholec? Kde žil Fráňa Šrámek? Kde v Liberci stála původní radnice?

To a ještě mnoho dalšího se žáci 8. A dověděli v rámci týdenního literárně-historického kurzu. Výprava vedla městy Jičín, Sobotka a Liberec.

Každý se na chvíli stal průvodcem a seznámil ostatní tu s historií, tu s významnými osobnostmi. Ve Šrámkově domě v Sobotce a na Humprechtu mohli účastníci kurzu porovnat své řečnické výkony s uměním profesionálů.

Získané poznatky žáci zúročili při orientačním běhu s vědomostními úkoly, při kvízu v soboteckém parku a hlavně při celodenním zpracování a prezentování výstupů ve škole.

A protože nejen učením žije osmák, byl celý kurz protkán i mnoha sportovními aktivitami.

Literárně-historický kurz 8. A naplnil svůj cíl: žáci získali povědomí o historii a literatuře rodného regionu, poznali na vlastní oči i nohy blízko ležící města, ve kterých byli někteří i poprvé, upevnili si vztahy v třídním kolektivu, společně si zasportovali, užili si (slovy jednoho žáka) „srandy kopec“ a zjistili, že škola se dá dělat i jinak a jinde než ve školních lavicích.

Mgr. Jana Kepková

poslední mesíc červenec 2019 příští mesíc