Přijímací zkoušky za dveřmi

V minulém školním roce opustily naši základní školu tři třídy deváťáků. Celkem 82 % z nich bylo přijato na čtyřleté maturitní obory, z toho 11 % na gymnázia, 64 % na SOŠ a 7 % na SUŠ. Mozaika zvolených studijních oborů byla opravdu pestrá. Naši absolventi budou v budoucnu pracovat jako chovatelé cizokrajných zvířat, záchranáři, maséři, veterinární technici, fashion designeři či hasiči.

Je známo, že řemeslo má zlaté dno, a proto 18 % žáků bylo přijato do tříletých učebních oborů. Nejvíce žáků si vybralo obor nástrojař. Poptávka po tomto oboru je vysoká, a proto absolventi tohoto oboru mají velkou šanci najít uplatnění a dosáhnout i patřičného ohodnocení.

I v letošním školním roce se naši žáci chystají na přijímací zkoušky. Většina z nich navštěvuje volitelné semináře z českého jazyka a matematiky, aby je nepřekvapily záludnosti přijímacích testů. Ti, kteří si vybrali obor s talentovou zkouškou, už své přihlášky odevzdali. Ostatní se musí rozhodnout do 1. 3. 2019. Státní přijímací zkoušky pak proběhnou 12. a 15. 4. 2019.

Rozhodování o své budoucnosti jistě není pro žáky a jejich rodiče jednoduché. Pomoci by jim mohla například již proběhlá návštěva veletrhu Educa My Job v Liberci, Burza škol v Turnově a Úřadu práce v Semilech. Individuálně též navštěvují dny otevřených dveří na vybraných školách. Diskuse vedeme v hodinách pracovní výchovy, kde se přímo věnujeme volbě povolání.

Přejeme našim žákům, aby jejich volba byla šťastná. Musíme jim ale občas také připomenout, že dostatečné množství bodů v přijímacím testu jim jejich budoucí úspěch v životě ještě nezaručuje. Je to jen první krůček…

Mgr. Věra Machtová

poslední mesíc březen 2019 příští mesíc